Instrukcja montażu

Fugowanie płytek klinkierowych

Jak układać płytki klinkierowe

Instrukcja montażu systemu Artbrick:

1Montaż systemu ArtBrick rozpoczynamy od zamocowania do ściany pierwszej warstwy płyt. Po obcięciu zbędnych frezów, na płytę nanosimy zaprawę klejową Artbrick KS. Zaprawę przygotowujemy rozrabiając ją w wodzie do momentu uzyskania jednorodnej masy. Po odczekaniu 5-minutowego okresu dojrzewania, zaprawę klejową nanosimy na płyty metodą pasmowo-punktową w taki sposób, aby pokrywała około 40, a po dociśnięciu do ściany około 60% powierzchni płyty. Bardzo ważne jest odpowiednio przygotowane, nośne i wolne od zanieczyszczeń podłoże. W razie potrzeby należy zastosować odpowiednie środki gruntujące.

2W zależności od miejsca stosowania systemu możemy użyć listwy startującej. Należy szczególnie pamiętać o tym, że dokładne wypoziomowanie oraz rozmierzenie pierwszej warstwy płyt jest momentem kluczowym dla prawidłowego wykonania całej elewacji. Płyty w zależności od potrzeby docinamy za pomocą piły do styropianu.

3Kolejne warstwy układamy metodą zakładkową, tak aby zachodziły na siebie do połowy długości. Frezowane boki płyt zapewniają ich dokładne przyleganie, a wyprofilowana powierzchnia zewnętrzna ułatwia i zdecydowanie przyspiesza przyklejanie płytek klinkierowych.

4Po upływie około jednej doby możemy rozpocząć kołkowanie elewacji.

5Kołki mocujemy w specjalnie przygotowanych na to miejscach, uwzględniając projekt techniczny elewacji.

6Następnie powierzchnię płyt gruntujemy za pomocą specjalnego mostka szczepnego ArtBrick MS. Szczególnie istotne jest pokrycie mostkiem szczepnym główek kołków.

7Po przygotowaniu spodniej warstwy elewacji, możemy przystąpić do przyklejania klinkieru. Również na tym etapie prac użyjemy zaprawy klejowej ArtBrick KS. Dla każdego rodzaju zaprawy bardzo ważne jest dozowanie wody w ilości podanej przez producenta.

8Aby szybko i dokładnie odmierzać ilość wody możemy w łatwy sposób przygotować bardzo pomocne narzędzie. Posłuży nam do tego plastikowe wiaderko. Na odpowiedniej wysokości wykonujemy w ściance bocznej niewielki otwór, przez który usuwany będzie nadmiar wody. Dzięki temu za każdym razem przystępując do rozrobienia kolejnej porcji materiału będziemy dysponowali odmierzoną ilością wody.

9Wycięcie kilku ząbków z pacy murarskiej usprawni montaż systemu ArtBrick. Przygotowane narzędzie ułatwia nakładanie kleju na płyty styropianowe i rozprowadzenie go w miejscu przyklejania klinkieru.

10Naklejanie klinkierowych płytek na tak przygotowane podłoże jest wyjątkowo szybkie i wygodne. Można je rozpocząć od dowolnie wybranego miejsca, ponieważ dzięki wyprofilowanej płycie, świeżo przyklejone płytki nie będą się zsuwać.

11W trakcie klejenia, fugi pionowe ustalamy za pomocą przerw fugowych w prowadnicach dających łatwy punkt odniesienia do przyklejania klinkieru

12Płytki klinkierowe można przycinać za pomocą standardowej szlifierki kątowej.

13Ostatnim etapem prac jest fugowanie, do którego wykorzystujemy fugę systemową ArtBrick FS.

14Również w tym przypadku warto skorzystać z praktycznej miarki, która usprawni proces rozrabiania materiału z odpowiednią ilością wody. Pozwoli to utrzymać jednolity odcień fugi na całej powierzchni ściany. Uzyskanie odpowiedniej wilgotności fugi jest niezwykle istotne dla trwałości efektu fugowania. Gotowy materiał powinien być na tyle wilgotny, aby można było z niego uformować niewielką kulkę i jednocześnie tak suchy, aby po jej rozwarstwieniu ręce pozostawały suche i czyste.

15Fugowanie najlepiej wykonywać przy użyciu kielni do spoinowania i pacy lub niewielkiej tacki.

16Przy dociskaniu zaprawy kielnią spoinówką, na powierzchni fugi nie powinno wypływać mleczko cementowe. Może to spowodować przebarwienia fug zwłaszcza w ciemnych kolorach.

17Po wypełnieniu i wyrównaniu szczelin, elewację czyścimy z resztek zaprawy miękką miotłą, która nie porysuje świeżej fugi. Na każdym etapie montażu elewacji należy ją chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności przed opadami deszczu, które mogą wypłukiwać świeży niezwiązany klej lub zaprawę fugową. Również nadmierne nasłonecznienie budynku może zaburzyć proces wiązania kleju lub zaprawy fugowej. Innowacyjny system ArtBrick pozwala na gustowne i praktyczne wykończenie budynku, a także na oszczędność czasu i pieniędzy.

TOPlist TOPlist